tumblr counter
     
 
    
OTOMASYON
English  
 
 
 
  KOLİ DOLDURMA SİSTEMLERİ    
 > Paletleme Sistemleri
 > Kolileme Sistemleri
  >> Koli Hazırlama
  >> Koli Doldurma
  >> Koli Kapatma
 > Paketleme Makinaları
 > Çok Kefeli Terazi
 > Ink-Jet Kodlama Cihazı
 > Big Bag Dolum
 > Stretchleme Makinaları
 > Big Bag Makinaları

 

KOLİ DOLDURMA SİSTEMLERİ

Koli doldurma sistemleri koliye doldurulacak ürünün tipi, paketlenme şekli, kapasite, koliye diziliş şekli, her hatta kaç çeşit ürün olacağı bilgileri incelenerek uygulamaya özel olarak seçilmelidir. Bu sayede optimum maliyetle en verimli çözüm üretilmiş olur.

Okuma önerisi: Kolileme sistemi satın alırken nelere dikkat edilmelidir? Makale>>>

Robotik Koli Doldurma Sistemleri:

Özelikle koliye yerleştirilecek ürünlerin tümünün bir seferde alınabileceği uygulamalar için en uygun çözüm pick&place adı verilen robotlu sistemlerdir. Bu sistemde, koli içi dizilişe göre bir kata yerleştirilecek ürün önceden gruplanır ve 2 eksenli bir robot ile bir seferde alınarak koli içine yerleştirilir. Uygulama örneği olarak;

Koli içine 25 adet bardak su, 10-12 adet şişe, , 40 adet piknik reçeli gibi uygulamalar sayılabilir. Robotun tutucu (hand gripper) kısmı ürüne özel tasarlanır.

Hız kapasitesi: Robotun hızı tek seferde alınacak toplam ürün ağırlığına bağlı olarak 8-12 çevrim/dakika'dır. Örneğin; Bir seferde alınabilecek ürün sayısı 25 ise, kapasite 25 x 12 x 60 = 18.000 ürün/saat'e kadar çıkabilir.

Avantajlar: Pick&place robotik koli doldurma sistemlerinin en önemli avantajı uygulama esnekliğidir. Ürünlerin boyutlarının veya koli içi dizilişlerinin çeşitlilik gösterdiği tesisler için en ideal uygulamadır. Sadece tutucu üzerinde basit ayarlamalar yapılarak, veya ürün değiştirilecekse tutucu üzerinde revizyon yapılarak sistem kolaylıkla yeni ürüne veya uygulamaya uygun hale getirilebilir, bir hattan alınıp başka bir hatta yerleştirilebilir.

Sistemin bir diğer avantajı yerleşimde sağladığı esnekliktir. Toplamda kaplayacağı alan değişmese de sistem bileşenleri alanın şekline göre düzenlenebileceği için, yer kısıtlaması olan tesislere entegrasyonu daha kolay olacaktır.

Klasik Koli Doldurma Sistemleri:

Deterjan torbaları gibi gripper ile tutulması zor olan yumuşak poşetlerin yüksek kapasite ile kolilenmesi işlemi özel bir otomasyon sistemini gerekli kılar. UCE-CP2000 model kolileme makinası, koliyi yan yatırır ve torba şeklindeki paketleri önceden gruplayarak kolinin içine iterek yerleştirir. Koli dikey konuma geldiğinde yumuşak poşetler koli içine dikey olarak yerleştirilmiş olur. Makina ve dizici ürün dizilişlerine göre programlanabilir. Tüm koli doldurma sistemleri tam otomatiktir, PLC ve kullanıcı arayüzü ile kontrol edilir.

Makina, tek tip ürünün yüksek miktarlarda üretildiği tesisler için uygundur.

Hız kapasitesi: Yatay koli doldurma sistemi ile kapasite, dolumu yapılacak ürün sayısı ve tipine bağlı olarak 1800 koli/saat'e kadar ulaşabilir.

Avantajlar: Uygulamada esneklik göstermemese karşın daha yüksek hızlara ve verimliliğe ulaşabilir. Ürünün ağırlığı uygulamanın hızını etkilemez, ürünün paket tipi makinanın çalışmasını etkilemez.

Wrap Around Koli Doldurma Sistemleri:

Üretim kapasitesi 400 ürün/dakika'nın üzerindeki tesislerde üretim maliyeti açısından wrap aroud koliler tercih edilmektedir. Bu tip koliler özel bir koli doldurma sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Firmamız bu konuda Racupack firmasının çözüm ortağıdır.

    Paketleme  | Kolileme  |  Paletleme  |  Stretchleme  |  Ink-Jet Kodlama
Copyright ©  3E Endüstriyel Elektrik Elektronik Mak. San ve Dış Tic. Ltd. Şti, 2012