tumblr counter
     
 
    
OTOMASYON
English  
 
 
 
 MAKALELER    

HAT SONU OTOMASYONUNUN FAYDALARI

Üretimin işçilik maliyeti en yüksek olan aşaması hat  sonunda yapılacak olan otamasyon çalışmaları işçilik maliyetlerini düşürür, üretim verimini insan veriminden bağımsız hale getirir. Bu sayfalarda sizlere bu alandaki yatırımlarınız hakkında fikir verebilecek yazılarımızı paylaşacağız

Kolileme sistemi satın alırken dikkat edilecek noktalar

Kolileme operasyonu geçmişte sıklıkla manuel yapılır, çok yüksek işçilik maliyetleri ortaya çıkarırdı. Ancak, günümüzde rekabetin artması, üretimin hızlanması, maliyetlerin düşürülmesi zorunluluğu, fabrikalarda tam otomasyonu zorunlu kılmaktatır. Bir kolileme hattında ortalama 4-5 kişinin çalıştığı düşünüldüğünde,  tek bir operatörle idare edilebilecek bir veya birkaç otomatik kolileme hattının işletmelere büyük karlar sağlayacağı açıktır.

Bu yazımızda, kolileme sistemlerinizi satın alırken dikkat etmenizi önerdiğimiz bazı noktalar üzerinde duracağız:

  1. Ürün özellikleri: Kolileme sisteminin seçiminde çalışılacak ürün azami önem taşır. Ürün, kolileme makinasının tipini direkt olarak etkiler. Ürün özelliklerine göre yatay veya dikey kolileme sistemlerinden birini tercih etmelisiniz. Örneğin, toz ürünlerin (deterjan gibi) torbaları çok yumuşaktır. Bu özellikteki bir ürün için dikey dolum isabetli bir seçim olacaktır. Dikey dolum makinaları genellikle koliyi yan yatırarak ürünü kolinin içine iterler. Bu sayede oldukça yüksek hızlara ulaşabilirler Eğer ürününüz şişe, kutu, kavanoz, veya rijit yapıda herhangi bir ürün ise, ürünü gruplayarak dikey yerleştirmek uygun bir çözüm olacaktır. Bu sistemlerde ürün koliye yerleştirilmeden önce bir gruplama mekanizmasıyla koli içi konfigürasyona göre (örneğin 3 x 4, 2 x 3) gruplanır. Daha sonra yine ürününüzün özelliğine göre koli içine ya yukarıdan bırakılır, ya da pick&place adı verilen 2 eksenli robotlar ile alınıp kolinin içine yerleştirilir.
  2. Robotik mi konvensiyonel mi? Kolileme şeklinize karar verdikten sonra, dikey dolum için karşınıza iki seçenek çıkacaktır: Robotik veya konvensiyonel sistemler. Konvensiyonel sistemler ürünü teker teker, veya biriktirerek kolinin içine bırakırlar. Robotik sistemler ise ürünü bir noktadan alır, diğer noktadaki kolinin içine taşırlar. Seçim noktasında değerlendirilmesi gereken veriler; ürünün kapasitesi, kolileme şeklindeki çeşitlilik, uzun vadede üründe veya kolide değişiklik ihtimali ve tesis içi yerleşimdir. Konvensiyonel sistemler özellikle çok yüksek kapasitede tek çeşit ürün ile çalışılan tesisler için en ekonomik çözümdür. Fazla yer kaplar, uygulamada esneklik göstermez, ancak oldukça yüksek kapasitelerde çalışır. Robotik sistemler ise hatta çalışılan ürün kısa vadede değişebilecekse, koli içi konfigürasyon çeşitlilik gösteriyorsa, tesis alanı dar ise, tercih edilmesi gereken sistemlerdir. Oldukça esnektir, az yer kaplar, ayrıca başka bir uygulamaya kolayca entegre edilebilir.
  3. Geleceğe yönelik ihtiyaçlarınızı değerlendirin: Sistemin seçiminde kritik rol oynayan faktörlerden biri geleceğe yönelik ihtiyaçlardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, eğer uzun yıllar standart bir ürün çalışılacaksa, konvensiyonel sistemler iyi bir yatırım olabilir. Ancak, ürünün gelecekteki durumu öngörülemiyorsa, robotik sistemler küçük parça değişiklikleri ile tamamen farklı bir ürüne uyarlanabileceği için, daha uygun bir çözüm olacaktır.
  4. Mümkün olan en sade sistemi tercih edin: Çok komplike sistemler ileriye dönük bir çok masrafı da beraberinde getirir. Sistem ne kadar karmaşık olursa, probleme o kadar açıktır. Teknik servis masrafları umduğunuzun çok üzerinde çıkabilir. Sistemde hehangi bir aksaklık, üretimde de kayıplara yol açabilir. Bu anlamda tesisisin ihtiyacı doğru belirlenmeli, gereksiz karmaşıklıktan kaçınılmalıdır. Örneğin, iki eksenli robot ile çözülebilecek işlem için 3 eksenli sistem tercih edilmemelidir. Gruplama, ayırma ve taşıma sistemleri en sade şekilde tasarlanmalıdır. En iyi sistem, en basit sistemdir.
  5. Bant veya hot-melt ile yapıştırma: Kolinin alt ve üst kapaklarının yapıştırılması konusundaki bu iki seçeneğe hız/maliyet optimizasyonu ile karar verilmelidir. Malzeme maliyeti bakımından sıcak tutkal, banta göre 1/5 oranında ucuzdur. Ancak, makina hızı bant kullanıldığında %15-20 artar. 
  6. Kullanım kolaylığı: Sistemin kullanım kolaylığı özellikle önemlidir. Kullanıcı arayüzü, kontrol sistemi, karton yükleme sisteminin ergonomikliği dikkat edilmesi gereken noktalardır. 
  7. Ürün değişim süresi: Sistemde kullanılan makinaların ayar noktalarına dikkat edilmelidir. Özellikle birbirinden farklı ölçülerde koli çeşidi sayısı fazla ise çalışılan ürünün değişim süresinin kısa olması ayrıca önem taşır.  

 

Diğer Yazılar:

> Kolileme Sisteminin sağlayacağı avantajlar nelerdir?

>Robotik Paletleme Sisteminin Sağlayacağı faydalar nelerdir?


 

Copyright ©  3E Endüstriyel Elektrik Elektronik Mak. San ve Dış Tic. Ltd. Şti, 2012